Světová města nečekají na rozhovory o klimatu
Víme několik věcí: klimatické změny jsou reálné, jsou zde a hodně se zhorší, pokud s tím něco neuděláme. A víme ještě něco: země po celém světě na to reagují pomalu. Ale jsou zde dobré zprávy o kterých možná nevíte: mnohá z největších světových měst tiše a průbojně provedla dříve nepředstavitelné kroky vůči energeticky účinné budoucnosti s nízkou úrovní produkce uhlíku. Tato města dokazují, že uhlíkově neutrální budoucnost je nejen možná, ale že je na cestě. Toto je pět měst z celého světa (z mnoha dalších), která se do toho pustila:
Sydney, Austrálie
Slunečné, teplé Sydney vyrábí většinu své elektrické energie na dodávky elektřiny a chlazení města s 4,5 miliony obyvateli z uhlí, jednoho z nejšpinavějších dostupných zdrojů energie k dispozici. V rámci svého ambiciózního nového generálního plánu schváleného v roce 2008 Sydney hodlá snížit své emise skleníkových plynů o více než 70% do roku 2030. Jak toho chtějí dosáhnout? Zajištěním toho, že energie bude vyráběna na místě. Jejich cílem je získávat veškerou energii pro toto město z míst do vzdálenosti 250 km od centra města. Do roku 2030 bude 30% energetického mixu pocházet ze solárních, pobřežních větrných, geotermálních a dalších zcela obnovitelných zdrojů. Zbytek bude pocházet z mnohem efektivnější trigenerace: vytápění, chlazení a elektřina z jednoho zdroje, v některých případech s využitím plynů získaných z biomasy nebo odpadu.
New York City, NY USA
New York má prospěch z několika po sobě následujících zastupitelství, které braly klimatické změny vážně, i když jejich politické strany je vážně nebraly. Bývalý starosta New York City Michael Bloomberg stanovil cíl snížení emisí o 30% do roku 2030 a v roce 2007 město již dosáhlo významného snížení o 19%. Současný starosta Bill de Blasio má ještě vyšší cíle. Starosta volá po snížení o 80 % do roku 2050, ale splnit tento cíl bude velmi těžké. Město přesunuje svůj zájem na stavební fond New Yorku a snaží se jít příkladem. New York začíná s instalacemi solárních panelů na 24 státních školách. Je to začátek 300 solárních projektů, které město sponzoruje v nadcházejícím desetiletí. Město chce ukázat zvýšení účinnosti vyplývající z lepší izolace, efektivnějších tepláren a zdokonaleného osvětlení a chlazení. Aby se k tomuto hnutí přidali i soukromí vlastníci, město nabízí podněty, označuje tento cíl za "morální imperativ" a může začít nařizovat zlepšování účinnosti. Odbory, ekologické skupiny a realitní rady v tomto ohledu starostu podporují. New York City se sjednocuje a zaujímá vážný přístup ke klimatickým změnám.
Frankfurt, Německo
Žádná země na světě nepřistupuje k obnovitelné energii vážněji než Německo. V rámci svého neuvěřitelného společenského hnutí "energiewende" (energetický přechod) se Německo nejen zbavuje svých jaderných elektráren, ale plně se přiklání k solární a větrné energii. Proto není překvapením, že německá města již nastoupila na cestu k uhlíkové neutralitě prostřednictvím svých vysokých cílů a rychlé inovace. Frankfurt je ekonomickým motorem Německa a celého světa, ale i když jeho ekonomika vzrostla o více než 50% od roku 1990, jeho uhlíkové emise se snížily o 15%. Frankfurt se nyní zavázal stát se 100 % uhlíkově neutrálním městem do roku 2050. To je neuvěřitelně inspirující cíl. Frankfurt uplatňuje přísné stavební zákony a mravní základ projektů založený na radikálních úsporách a účinnosti svých budov a rovněž značné investice do obnovitelných zdrojů pro dosažení uvedených cílů.
San Diego, CA, USA
Nenechte se zmást bezstarostným způsobem života a skvělým počasím. San Diego připravuje vážné plány. Místní samospráva si stanovila cíl 100 % generování obnovitelné energie do roku 2035 a snížení emisí skleníkových plynů ze všech zdrojů o 50 % za stejné období. Můžou to dokázat? Tento program může být trochu agresivní, ale San Diego profituje z celoročního slunečního svitu a rychle rostoucích solárních farem. Město si stanovilo mnoho střízlivých, právně závazných cílů jako např. zlepšení podmínek pro chodce a cyklisty v San Diegu, vysázení nesčetných nových stromů, rozšíření infrastruktury elektromobilů a aktualizace stavebních zákonů za účelem úspor energie.
Kodaň, Dánsko
Zdá se, že Dánové mají správný přístup. Obecně jsou považováni za nejšťastnější lidi na světě a v Kodani pracují na tom, aby se stali prvním světovým uhlíkově neutrálním hlavním městem, přičemž termín pro splnění tohoto ambiciózního cíle je rok 2025. Jednou z cest, jak toho dosáhnout, je zlepšit dopravu a mobilitu. Dáni navrhli důmyslný systém vysoce účinného osvětlení a čidel pro snížení dopravní zácpy, pouliční světla LED, která se dle potřeby automaticky tlumí a zesilují, a zvýšení atraktivity a bezpečnosti jízdy na kole pro místní obyvatele. Kodaň zůstává v čele, ale světla LED již nahrazují staré, neúsporné osvětlení ve většině světa. To jsou dobré zprávy pro naši planetu.