Fairtrade

Od roku 2005 vyrábíme zmrzlinu z přísad s certifikací Fairtrade. Od 80. let prosazujeme sociálně orientovanou politiku získávání surovin.

Každý si zaslouží spravedlivý díl

Ve společnosti Ben & Jerry's bereme spravedlivý přístup velmi vážně. Ať už jde o přístup k zaměstnancům, splácení společenského dluhu nebo vymýšlení nových příchutí, spravedlnost se promítá do všeho, co děláme. Proto chceme zajistit, aby se spravedlivě přistupovalo i k našim zemědělcům. Jsme zastánci Fairtrade, celosvětového hnutí podporujícího drobné zemědělce na nesmírně konkurenčním celosvětovém trhu. Podle zásad Fairtrade získáváme pět našich hlavních přísad: cukr, kakao, vanilku, kávu a banány.

V roce 2005 jsme se stali první výrobcem zmrzliny na světě, který začal používat přísady s certifikátem Fairtrade. A v roce 2010 jsme se rozhodli věnovat problému naplno — u všech našich příchutí a ve všech zemích, kde se naše zmrzlina prodává. Do roku 2011 byly všechny naše přísady certifikovány jako Fairtrade v Evropě a do roku 2014 také ve Spojených státech.

Celosvětovým trendem v zemědělství je neustálý růst, a to pořádný. Fairtrade je důležitý právě proto, že zajišťuje spravedlivé ceny i menším farmářům, které by jinak tento růst mohl vytlačit z trhu. Pro ně, jejich rodiny a komunity je to opravdu dobré. Skvělé je to ale i pro nás (a pro vás), protože můžeme při výrobě využít jejich vynikající přísady.

Tím ale příběh Fairtrade nekončí. Vzájemná prosperita, tedy myšlenka, že ti úspěšnější by měli zlepšovat svět kolem sebe, je jedním za základních principů společnosti Ben & Jerry's. Fairtrade mění tuto myšlenku ve skutečnost. Všichni zemědělci v systému Fairtrade musí používat ekologicky nezávadné postupy, uplatňovat spravedlivé pracovní standardy a investovat do svých komunit. A právě společenský poplatek Fairtrade, který se platí nad rámec spravedlivé ceny pro farmáře, pomáhá vzniku takových investic.

Producer Development Initiative

Abychom dále prohloubili pozitivní dopad získávání zdrojů podle zásad Fairtrade, snažíme se podporovat a pomáhat drobným výrobcům prostřednictvím programu, který nazýváme Producer Development Initiative (PDI). PDI je portfolio konkrétních programů s cílem umožnit drobným výrobcům dosáhnout důstojného živobytí.

Program PDI má tři hlavní cíle:

  • Umožnit výrobcům Fairtrade dosáhnout potřebného příjmu na živobytí.
  • Řešit klimatickou změnu v rámci našich dodavatelských řetězců Fairtrade.
  • Podporovat družstva, se kterými v rámci systému Fairtrade spolupracujeme.

Programy PDI spravuje organizace Fairtrade.

Aktuální novinky týkající se systému Fairtrade a programu PDI najdete zde.

S vědomím, že všechno v našich přísadách je certifikováno jako Fairtrade, chutnají zmrzliny Ben & Jerry’s ještě lépe. Při každém nákupu výrobků označených FAIRTRADE (zelenomodrý symbol na našich kelímcích) pomáháte drobným zemědělcům a jejich komunitám přežít a uspět. 

Naši partneři

  • Fairtrade International je globální organizace s cílem zajistit farmářům a pracovníkům farem lepší podmínky.