Jsme pyšní, že jsme byli v Paříži v prosinci 2015, kdy se světoví vůdci setkali a učinili něco opravdu důležitého: přijali celosvětový rámec pro společný boj proti změně klimatu a zavázali se k udržování nárůstu průměrné globální teploty pod 2 °C. Byl to historický okamžik, který se připravoval dlouhá léta. Paříží to však neskončilo; byl to pouhý začátek.
Na základě vydání poslední zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu - IPCC nemohl být společný postoj globální vědecké společnosti jasnější: náš svět již zažívá devastující dopady změny klimatu, čas běží a my musíme jednat a vyhnout se katastrofičtějším následkům.
Od sucha a devastujících požárů na západě Ameriky až po na narůstající míru vzestupu hladiny moře a silnější hurikány - skutečné oběti oteplování planety nejsou jen polární medvědi a ledové příkrovy, jsou to lidé.
Dopady změny klimatu však nejsou vnímány stejně. Krutou ironií změny klimatu je, že lidé v rozvojovém světě - ti, kteří si mohou nejméně dovolit se přizpůsobit - zaplatí nejvyšší cenu za 200 let industrializace a znečišťování z vyspělého světa. To je skutečně problém klimatické spravedlnosti.
Jelikož víme, že nemáme mnoho času, je neuvěřitelně dobrou zprávou, že víme, co musíme učinit, a že na to máme technologii. Díky zdrojům obnovitelné energie, jako je vítr a slunce, pokrokům v energetické účinnosti doma i v kancelářích, elektrickým vozidlům, infrastruktuře dobíjení a regeneračnímu zemědělství, které dokáže zachytit znečištění skleníkovými plyny, máme všechny nástroje, které potřebujeme, abychom se dali do práce.
Poslední zpráva IPCC uvedla, že vyvarování se dopadům změny klimatu a udržení oteplování pod 1,5 °C "by vyžadovalo rychlé, rozsáhlé a nevídané změny ve všech aspektech společnosti". I když to může působit znepokojivě, je to také příležitost, jak přeměnit naši ekonomiku a pracovní sílu na ekonomiku budoucnosti využívající čistou energii.
Chápeme, že je stopa skleníkových plynů při výrobě zmrzliny značná. Každý půllitr zmrzliny, který vyrobíme, produkuje zhruba 2 libry skleníkových plynů. Léta jsme dřeli, abychom snížili naše emise na všech úrovních našeho dodavatelského řetězce. Instalovali jsme solární panely v našem závodu ve Waterbury, který funguje jako napěťový transformátor a generuje jednu třetinu elektřiny tohoto závodu. Instalovali jsme biologickou vyhnívací nádrž v našem závodu v Hellendoorn, Nizozemí, která mění odpad ze zmrzliny z výrobního procesu na čistou energii, jež nám pomáhá napájet závod, a pomohli jsme zavést technologii pro klimaticky přijatelné mrazáky (tj. bez hydrofluorouhlovodíků - HFC). Abychom však byli upřímní, nestačí to. Zbývá ještě spousta práce.
Společnost Ben & Jerry’s právě přijala napříč celým svým hodnotovým řetězcem nový cíl v rámci klimatu. Cíl je součástí rostoucího hnutí s názvem Science Based Targets Initiative, spolupráce mezi CDP, United Nations Global Compact (UNGC), World Resources Institute (WRI), World Wide Fund for Nature (WWF) a jedním ze závazků We Mean Business Coalition. Hnutí SBTI pomáhá společnostem stanovit cíle v souladu s aktuálními vědeckými disciplínami zabývajícími se klimatem a my jakožto obchodní společnost můžeme tedy plnit náš úkol a udržovat oteplování pod 2 °C.
Pokud se roztaje, bude zníčena. Platí to pro zmrzlinu, ale i pro planetu. Čas nám běží a moc ho nezvývá proto, abychom zabránili katastrofickému dopadu globálního oteplování. Nyní čelíme ještě další výzvě - musíme se zotavit z pandemie koronaviru - proto pojďme brát zotavení v širší svéře a pojďme vybudovat spravedlivější a udržitelnější ekonomiku.
Z našich zkušeností plynou tato ponaučení: