Skip to main content

 

38008_BJxTC_VLS_Header_800.jpg

Náš závazek ke spravedlnosti v kakaovém průmyslu

V Ben & Jerry's se snažíme vyrábět co nejlepší zmrzlinu co nejlepším způsobem. A jednou z nejdůležitějších ingrediencí, které používáme, je kakao - hlavní hvězda mnoha našich oblíbených příchutí. Jak si jistě umíte představit, používáme ho velmi mnoho, a proto se již několik let intenzivně snažíme o férovější budoucnost pro pěstitele kakaa v našem dodavatelském řetězci prostřednictvím partnerství s Fairtrade a našeho programu Living Income. Plánujeme také další velký krok a spojujeme síly s Tony's Chocolonely's Open Chain, abychom se dále posunuli k našemu cíly ukončení moderního otroctví v čokoládovém průmyslu a zároveň pokračovali v pomoci farmářům na jejich cestě k důstojnému živobytí. 

The cocoa beans in the brand-new Chocolatey Love A-Fair treats are sourced through Tony’s Open Chain which helps companies take steps to end modern slavery and child labour in the chocolate industry. By adopting Tony’s 5 Sourcing Principles, companies take responsibility for ensuring an open and traceable supply chain and paying a higher price to address poverty, the root cause of social injustice for cocoa farmers.   

V Ben & Jerry's již v rámci spolupráce s Fair Trade platíme zemědělcům prémiové částky za kakaové boby a dále je navyšujeme vyplácením cen "Living Income". V rámci projektu Open Chain se s zavazujeme také k dodržování zásad Tony's 5 Sourcing Principles, což znamená, že budeme vyplácet další prémii na podporu partnerských družstev v Pobřeží slonoviny. Připojením k řetězci Open Chain se navíc stáváme první zmrzlinářskou společností, která získává kakao z vysledovatelných zdrojů prostřednictvím dodavatelské sítě Open Chain.

To celebrate our commitment to a mission to end modern slavery in cocoa and the taste-bud-tantalising joy of chocolate, we’re churning up two exciting new flavours, inspired by Tony’s famous sea salt caramel chocolate bar! Chocolatey Love A-Fair ice cream (happily available in dairy and Non-Dairy) features chocolate ice cream with salted caramel swirls, caramel chunks, and sea salt chocolatey chunks. Just like chocolate and salted caramel, Ben & Jerry’s and Tony’s Chocolonely are a pretty sweet duo.  

Těšíme se, že v příštích několika letech zahájíme cestu k segregovaným a sledovatelným zdrojům kakaa.

Nespravedlnost v odvětví pěstitelů kakaa  

Proč právě kakao? Kromě toho, že je důležitou složkou našich příchutí, čelí jeho průmysl řadě jedinečných problémů, které zemědělcům obzvláště ztěžují prosperitu a růst. V Ghaně a na Pobřeží slonoviny je momentálně v čokoládovém průmyslu dohledatelných na 30 000 případů moderního otroctví a více než 1,56 milionu případů dětské práce. Proto se zavazujeme k iniciativě Open Chain, která pomáhá kakaovým společnostem ukončit moderní otroctví a nelegální dětskou práci tím, že řeší jejich základní příčinu: chudobu. 

Celý čokoládový průmysl ovládá malý počet velkých společností, které těží z udržování co nejnižších cen kakaa na trhu bez ohledu na náklady jeho pěstitelů. 60 % světové produkce kakaa pochází pouze ze dvou zemí: Ghana a Pobřeží slonoviny. To znamená, že většina vykořisťovatelských praktik v čokoládovém průmyslu (moderní otroctví a nelegální dětská práce) jsou soustředěny právě tam. Zemědělci, kteří často hospodaří na malých pozemcích, vydělávají na své úrodě pouhých 0,78 dolaru denně, což je mnohem méně než 2,16 až 2,49 dolaru na osobu a den, které jsou v Ghaně a Pobřeží slonoviny nutné k přežití. To znamená, že zemědělci se ocitnou v začarovaném kruhu chudoby, který je přímou příčinou moderního otroctví a nelegální dětské práce v čokoládovém průmyslu.  

Jaké je řešení? Začíná tím, že zemědělci dostanou za svou úrodu spravedlivě zaplaceno, tím se začne prolamovat začarovaný kruh chudoby a v kombinaci s podporou produktivity a vzdělání vznikne základ pro lepší hospodaření, které povede k lepším vyšším příjmům samotných pěstitelů.

Tony’s Open Chain 

Máme radost, že můžeme spojit síly s Tony's Chocolonely v jejich úsilí ukončit moderní otroctví v čokoládovém průmyslu! Zavázali jsme se, že přejdeme na způsob nákupu kakaa v rámci iniciativy Open Chain, aby naše kakaové boby byly sledovatelné a zodpovědně získávané dle zásad Open Chain 5 Sourcing Principles:

  1. Přechod na plně sledovatelné zdroje kakaových bobů.   
  2. Vyplácení dodatečných prémií za kakaové boby, což umožní zemědělcům získat důstojný příjem.
  3. Podporovat silná družstva, která pracují profesionálně a činí pěstování kakaa bezpečné a udržitelné.  Dohromady to znamená, že zemědělci jsou silní a mají možnost strukturálně měnit nerovnosti v hodnotovém řetězci.    
  4. Zapojení do dlouhodobých závazků, které zemědělcům dávají jistotu příjmu a možnost investovat do svého podnikání.    
  5. Vzdělávání zemědělců s cílem zlepšit jejich produktivitu, kvalitu pěstovanéhoo kakaa a posílit jejich zemědělské znalosti o příslušných plodinách.

Fairtrade 

Dlouhodobě se snažíme získávat suroviny s certifikací Fairtrade. Když na našich kelímcích uvidíte jejich logo, můžete si být jisti, že drobní zemědělci, kteří tyto ingredience vyprodukovali, obdrželi kromě běžné výkupní ceny za svou úrodu také sociální prémii. I když přecházíme na způsob práce v rámci iniciativy Open Chain, zůstáváme samozřejmě stále věrni také zásadám Fairtrade.

Living Income Accelerator 

Kromě toho, že mají naše produkty jejich certifikaci, spolupracujeme s našimi partnery z organizace Fairtrade na tom, abychom zajistili, že naši výrobci surovin budou mít dostatečný příjem a budou tak moci vést plnohodnotný a důstojný život. K tomu využíváme iniciativu, kterou nazýváme Living Income Accelerator. V roce 2020 jsme se stali první zmrzlinářskou společností, která platí ceny za kakao umožňující dostatečný příjem jeho pěstitelům. To znamená, že farmářům platíme dodatečnou částku k ceně Fairtrade. Tyto peníze mohou farmáři použít na investice do svých zemědělských činností a běžný chod domácnosti.

Konečný výsledek  

V Ben & Jerry's používáme takzvaný obchodní model propojené prosperity, což znamená, že věříme, že každý, kdo se podílí na výrobě naší zmrzliny, by měl prosperovat, proto se snažíme, aby spravedlnost a rovnoprávnost byly našimi hlavními ingrediencemi. Jsme nadšeni, že k mnoha způsobům, kterými tento model uvádíme do praxe, můžeme přidat i Open Chain sourcing v rámci mise za ukončení moderního otroctví a nelegální dětské práce v čokoládovém průmyslu! 

Learn more about our Chocolatey Love A-Fair products here