Skip to main content

Greyston Employees in Factory
The Brownies

Báječně brownies, které používáme při výrobě naší zmrzliny, pocházejí z newyorské pekárny Greyston Bakery. Ve společnosti Greyston je výroba vynikajících brownies pouze jednou částí jejich vyššího poslání, kterým je využívat sílu lidského potenciálu prostřednictvím zaměstnávání členů sociálně znevýhodněných společenských skupin, a tím krok za krokem bojovat se sociální nerovností.

Pokud jste někdy ochutnali naši příchuť Chocolate Fudge Brownie nebo Half-Baked, pak již víte, jak skvělé jsou výrobky Greyston Bakery. Poprvé jsme jejich neuvěřitelné brownies ochutnali už koncem 80. let a od té doby si jich objednáváme doslova tuny. Ale lahůdky jako z jiného světa jsou jen částí toho, co dělá tuto pekárnu tak výjimečnou.

Historie společnosti Greyston

Společnost Greyston založil v roce 1982 letecký inženýr a buddhistický mnich Bernie Glassman. Bernie pozoroval velkou úroveň chudoby a nezaměstnanosti ve své komunitě a rozhodl se, že s tím musí něco udělat. Jeho řešením bylo založit pekárnu, která bude poskytovat práci chudším vrstvám společnosti. 

V roce 1987 se Glassman seznámil se spoluzakladatelem společnosti Ben & Jerry's Benem Cohenem. Dvojice se inspirována společnými hodnotami rozhodla spolupracovat. Brzy poté začal Greyston dodávat společnosti Ben & Jerry's brownies pro výrobu některých nejoblíbenějších příchutí!

Greyston Employee in Front of Building
Lepší business model

V současnosti se pekárna Greyston věnuje poskytování pracovních míst členům společensky znevýhodněných společenských skupin stejně jako výrobě prvotřídních gurmánských brownies. Její průkopnická politika Open Hiring® znamená, že každý, kdo chce pracovat, dostane šanci. Společnost neprovádí  žádné prověřování ani předběžné výběrové řízení. Když se uvolní pracovní místo, dostane ho  bez jakýchkoliv otázek další osoba na čekací listině.

V pekárně Greyston se říká: „Nenajímáme lidi, abychom pekli brownies, ale pečeme brownies, abychom zaměstnali lidi.“  Stejně jako v Ben & Jerry's i Bernie Glassman věří, že obchodní úspěch a sociální pokrok jdou ruku v ruce.

Společnost Greyston je certifikovaná jako "Best for the World" B Corp (Soukromé osvědčení, které firmám uděluje B Lab, celosvětová nezisková organizace s pobočkami ve Spojených státech, v Evropě, Jižní Americe, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu.). Greyston Bakery je také oficiálně nejvíce prospěšnou společností ve státě New York, a stala se tak vzorem pro další subjekty, které chtějí dělat více pro své komunity.

Greyston Employees Holding Ice Cream 
Malá společnost, velký vliv

V průběhu let přinesla společnost Greyston tisíce pracovních míst a vyčíslila ekonomický dopad na město Yonkers ve státě New York v milionech dolarů. Zisky z pekárny pomáhají podporovat její mateřskou neziskovou nadaci Greyston Foundation, která prostřednictvím svého centra Greyston Employment Opportunity Center nabízí rozmanité programy rozvoje pracovní síly a odborné přípravy spojené s komplexní podporou sociálních služeb.

Máme ještě jednu dobrou zprávu pro ty, kteří mají rádi dobroty s příměsí optimismu: Greyston Employment Opportunity Center nejenže vytváří cesty k úspěchu prostřednictvím programů rozvoje pracovních sil, vzdělávání a odborné přípravy, ale také rozšiřuje možnosti poskytování pracovních míst sociálně znevýhodněným jedincům napříč všemi americkými podniky.